17.06.2015


Değerli müslüman kardeşlerim, size ramazanda oruç tutmanın Kur'an'daki ölçüsünü 1967 yılından bu yana anlatıyorum. İlk olarak 1979 yılında "Sahur Vakti" makalemde ayrıntılarıyla bu konuyu açıklamıştım.

"Ünlü sahabi Adi b. Hatem diyor ki: "Tan yerinde beyaz çizgi siyah çizgiden sizce ayırt edilene kadar yiyin, için. Sonra orucu geceye kadar tamamlayın." (Bakara 2/187) ayeti inince sabah erkenden Tanrı'nın elçisine gittim, ayetin anlamını sordum. Hz. Peygamber 'beyaz iplik gündüzün beyazlığı, siyah iplik gecenin karanlığıdır' dedi.

Arapça gündüze 'nehar' denir. Güneşin doğuşundan batışına kadar olan zamanı kapsar. Oruç gündüz (nehar) tutulur. Onun için güneş doğana kadar sahur yenir. Güneş batıncaya kadar da oruç sürer ve güneş batınca oruç açılır, iftar edilir.

Arapçada gün (yavm) ikiye ayrılır: Leyl: gece (karanlık) ve nehar: gündüz (aydınlık) Araplar da diğer toplumlar gibidir. Akıllılar doğru ve bilimde olanı söyler, akılsızlar (cahil ve bilgisizler) da çalım ve övünmek için konuşur. (Fetih 48/26)
Prof. Dr. Hüseyin Atay

("Sahur Vaktinin Tayin ve Tespiti" adlı otuz beş sayfalık makaleyi "Kur'an'a Göre Araştırmalar IV" kitabından okuyabilirsiniz.)